Nasza Poradnia, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa, pełni funkcję ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na terenie miasta Krakowa. Wspieranie dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością oraz ich rodzin jest realizacją zadań określonych w aktach prawnych „Za życiem”.
Program „Za życiem” jest skierowany do dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością oraz ich rodziców. Obejmuje on kompleksowe rozwiązania, w szczególności w obszarach dotyczących wsparcia dla kobiet w ciąży powikłanej i ich rodzin, opieki, w tym paliatywnej i rehabilitacji dla dzieci posiadających zaświadczenie „Za życiem”, wczesnego wspomagania dziecka i jego rodziny oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb rodzin dzieci niepełnosprawnych.
Działaniami w systemie kompleksowego wsparcia, które realizuje nasza Poradnia, są udzielanie rodzicom informacji dotyczących problemów rozwojowych dzieci, możliwych form pomocy, wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy, a także zapewnienie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka poprzez organizowanie specjalistycznych zajęć terapeutycznych.
O tym jakie uprawnienia przysługują w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” można przeczytać w informatorze na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w informatorze na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z treścią aktów prawnych „Za życiem” możecie Państwo zapoznać się klikając na linki poniżej:
- Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”
- Uchwała nr 189 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin “Za życiem”
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych
Procedura związana z ubieganiem się przez rodziców o zajęcia terapeutyczne dla dzieci w ramach OKRO opisana jest w zakładce JAK UZYSKAĆ POMOC?.
W celu uzyskania szczegółowych informacji o działalności Ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego prosimy o kontakt pod numerem telefonu 726-205-852 lub poprzez e-mail okro@owpp.pl.