Dzieci dysponujące Opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną oraz mieszkające na terenie Krakowa mogą w naszej placówce realizować zajęcia terapeutyczne. W naszym Zespole Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka zatrudnieni są psychologowie, pedagodzy, logopedzi, rehabilitanci i inni specjaliści posiadający kompetencje do pracy terapeutycznej z dziećmi z niepełnosprawnością.
SPWPPP organizuje nie mniej niż 4 godziny miesięcznie, tj. 48 godzin rocznie zajęć z dzieckiem lub/i rodziną w ramach WWRD. W naszej placówce zajęcia realizowane są w systemie roku szkolnego od 1 września do 31 sierpnia. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni wolnych od nauki wynikających z organizacji pracy szkół i placówek oświatowych.
Rodzaj proponowanych dla dziecka zajęć terapeutycznych stanowi odpowiedź na jego aktualne potrzeby w zakresie wspomagania rozwoju. Dobierając formy pomocy uwzględniamy zawarte w Opinii informacje dotyczące zalecanych celów rozwojowych i terapeutycznych. Dokładamy wszelkich starań aby stworzone przez nas warunki i formy wsparcia umożliwiały realizację indywidualnych potrzeb rozwojowych dzieci.
Plan całorocznej pracy Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka tworzony jest przed rozpoczęciem roku szkolnego. Opieką obejmowane są dzieci kontynuujące realizację zajęć oraz nowi podopieczni. Nowych uczestników zajęć przyjmujemy w miarę wolnych miejsc zwolnionych przez dzieci, które zakończyły realizację zajęć WWRD w naszej Poradni. Rozpoczęcie realizacji zajęć terapeutycznych następuje na początku roku szkolnego, a w miarę dostępności wolnych miejsc, także w trakcie jego trwania. Zgłoszenia do zajęć WWRD na nowy rok szkolny przyjmowane są w wyznaczonym terminie (przełom czerwca i lipca przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego), na przygotowanym w tym celu formularzu wraz z kopią aktualnej Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
ZASADY ZGŁOSZEŃ
- Zapisy nowych dzieci do realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju w naszej Poradni odbywają się w wyznaczonym terminie (przełom czerwca i lipca przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego). Zgłoszeń należy dokonywać osobiście w sekretariacie SPWPPP lub listownie poprzez Pocztę Polską lub za pośrednictwem platformy ePUAP, na przygotowanym formularzu. Konieczne jest dołączenie kopii aktualnej Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
- Dzieci, które jeszcze nie posiadają Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, a są w trakcie procesu diagnostycznego poprzedzającego jej wydanie będą zapisywane na listę rezerwową i umieszczane na liście oczekujących na objęcie opieką dopiero po jej uzyskaniu.
- O objęciu opieką decyduje spełnienie wymagań formalnych (ważna opinia, miejsce zamieszkania, ewentualne wypowiedzenie umowy w innej placówce), kolejność zgłoszeń, dostępność terapeutów o specjalności adekwatnej do potrzeb dziecka oraz gotowość rodziców lub opiekunów prawnych do realizacji zajęć w zaproponowanych terminach.
- Po zatwierdzeniu rodzaju i terminu zajęć należy złożyć wniosek o wydanie skierowania do realizacji WWRD w naszej poradni. Wydanie skierowania przez SPWPPP jest ostatecznym potwierdzeniem przyjęcia na zajęcia terapeutyczne.
ZASADY REZYGNACJI
- Rezygnacji z realizacji zajęć terapeutycznych WWRD w naszej Poradni można dokonać w trakcie całego roku.
- Oświadczenie o rezygnacji z realizacji zajęć w naszej Poradni należy złożyć osobiście w sekretariacie SPWPPP lub wysłać na adres e-mail (wwrd@owpp.pl).
- Obowiązuje 30 dniowy termin wypowiedzenia, który rozpoczyna się pierwszego dnia kolejnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia.