Nasza Poradnia, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa, pełni funkcję ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na terenie miasta Krakowa. Wspieranie dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością oraz ich rodzin jest realizacją zadań określonych w aktach prawnych „Za życiem”.
ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE OKRO – zasady organizacji
Zajęcia są organizowane dla dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością, od urodzenia do czasu podjęcia przez nie nauki szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.
Zajęciami specjalistycznymi w ramach OKRO obejmuje się:
- dzieci, u których zdiagnozowano poważne choroby lub niepełnosprawność, mające prawo do korzystania z pomocy w ramach Programu „Za życiem” z uwagi na posiadane zaświadczenie lekarskie o występowaniu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstało w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
- dzieci zaliczone do osób niepełnosprawnych na podstawie posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju
- dzieci do ukończenia 2 roku życia zagrożone niepełnosprawnością na podstawie zaświadczenia lekarskiego (załącznik nr 2 do Regulaminu OKRO w GMK)
Zajęcia specjalistyczne prowadzone są przez:
- psychologów
- pedagogów
- logopedów/neurologopedów
- fizjoterapeutów
Wszystkie zajęcia realizowane w ramach OKRO są bezpłatne, rodzice nie ponoszą kosztów ich realizacji.
Zajęcia specjalistyczne w ramach OKRO organizuje się z uwzględnieniem dostępności specjalistów i możliwych miejsc realizacji w GMK.
ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE OKRO – zasady rekrutacji
O zakwalifikowaniu dziecka do zajęć decyduje kolejność złożenia wniosku wraz z kompletną dokumentacją w sekretariacie SPWPPPP w wyznaczonych na rekrutację terminach.
Pierwszeństwo korzystania z zajęć specjalistycznych OKRO w kolejnych edycjach mają dzieci posiadające zaświadczenie “Za życiem”.
Dzieci zakwalifikowane do zajęć OKRO we wcześniejszej edycji Programu mogą ponownie ubiegać się o zajęcia w kolejnej edycji, pod warunkiem dostępności miejsc i pozytywnego przejścia rekrutacji zgodnie z procedurą.
Aktualnie obowiązujące procedury dotyczące rekrutacji oraz organizacji zajęć określone są w Regulaminie Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Gminie Miejskiej Kraków oraz w Zarządzeniu Dyrektora Specjalistycznej Poradni Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie w sprawie organizowania zajęć specjalistycznych w ramach Programu Rządowego “Za życiem” w Gminie Miejskiej Kraków.
Przyznawanie godzin zajęć specjalistycznych dla dzieci odbywa się na wniosek rodzica lub opiekuna prawnego.
Dokumentacja rekrutacyjna obejmuje następujące elementy:
- wniosek
- rekomendacje wraz z uzasadnieniem specjalistów pracujących z dzieckiem lub diagnozujących dziecko
- zaświadczenie lekarskie – w przypadku dziecka do 2 roku życia zagrożonego niepełnosprawnością, które nie dysponuje orzeczeniem o niepełnosprawności, orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju
- kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju – jeżeli dziecko posiada
Wskazane jest przedłożenie także kserokopii innej dokumentacji, wskazującej na potrzebę objęcia dziecka zajęciami specjalistycznymi.
Wzory dokumentów z punktów 1, 2, 3 stanowią załączniki do Regulaminu OKRO w GMK.
Zespół Monitorujący Opiekę w OKRO analizuje zasadność wniosku i rekomenduje koordynatorowi OKRO w GMK przyznanie dziecku określonej liczby godzin zajęć wraz ze wskazaniem rodzaju prowadzących je specjalistów.
Koordynator wydaje skierowanie do realizacji zajęć OKRO na okres wskazany przez Zespół Monitorowania Opieki, z podaniem liczby godzin w miesiącu oraz rekomendowanych specjalistów.
Wnioskodawcy odbierają skierowania w sekretariacie SPWPPP i ustalają z koordynatorem OKRO w miejscu realizacji szczegóły organizacji zajęć (termin, miejsce, osoba prowadząca).